Udhëzues për edukimin dhe formimin profesional në konservimin e monumenteve, ansambleve dhe siteve: Asambleja e Përgjithshme e Këshillit Ndërkombëtar të Monumenteve dhe Siteve, ICOMOS, mbledhja në Kolombo, Sri Lankë, në seancën e saj të dhjetë nga 30 korriku e deri më 7 gusht, 1993

(2023) Udhëzues për edukimin dhe formimin profesional në konservimin e monumenteve, ansambleve dhe siteve: Asambleja e Përgjithshme e Këshillit Ndërkombëtar të Monumenteve dhe Siteve, ICOMOS, mbledhja në Kolombo, Sri Lankë, në seancën e saj të dhjetë nga 30 korriku e deri më 7 gusht, 1993. In: Bejko, Lorenc and Abazi, Boiken, (eds.) Trashëgimia kulturore në fokus: botimi i teksteve burimore mbi praktikat e ruajtjes dhe menaxhimit të trashëgimisë kulturore në gjuhën shqipe. Cultural Heritage without Borders Albania & ICOMOS Albania, Tirana, Albania, pp. 188-191. ISBN 9789928801081 [Book Section]

[img]
Preview
PDF
CHwB_Albanian_translation_ICOMOS_Charters_2023_education_training.pdf
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial No Derivatives.

Download (898kB) | Preview

Abstract (in English)

Albanian translation of the ICOMOS Guidelines for education and training in the conservation of monuments, ensembles and sites, produced by Cultural Heritage Without Borders (CHwB) in collaboration with ICOMOS Albania.

Item Type: Book Section
Editors:
Editors
Email
Bejko, Lorenc
UNSPECIFIED
Abazi, Boiken
UNSPECIFIED
Corporate Authors: ICOMOS
Languages: Albanian
Keywords: guidelines; theory of conservation; doctrine; education; training; training courses; training programmes
Subjects: A. THEORETICAL AND GENERAL ASPECTS > 07. History of conservation
A. THEORETICAL AND GENERAL ASPECTS > 12. Theory of conservation
E. CONSERVATION AND RESTORATION > 02. Theory and doctrinal texts
E. CONSERVATION AND RESTORATION > 10. Education and training
K. LEGAL AND ADMINISTRATIVE ISSUES > 06. Doctrinal texts, conventions and charters
National Committee: Albania, Mexico
International Scientific Committee: Training
ISBN: 9789928801081
Depositing User: ICOMOS DocCentre
Date Deposited: 20 Mar 2024 21:40
Last Modified: 22 Mar 2024 11:43
URI: https://openarchive.icomos.org/id/eprint/3278

Actions (login required)

View Item View Item

Metadata

Downloads

Downloads per month over past year

View more statistics

© ICOMOS
https://www.icomos.org/en
documentation(at)icomos.org